Iubiți fraţi şi surori, duminică frumoasă! După parabola semănătorului, Isus continuă să vorbească mulțimilor prin intermediul mai multor imagini: grâul bun și neghina, bobul de muștar, aluatul din făină (cf. Mt 13,24-43). Aceste trei scurte parabole au scopul de a aminti sosirea Împărăției lui Dumnezeu în istorie, acțiunea sa în viața oamenilor, modul în care […]

Iubiți fraţi şi surori, duminică frumoasă!

După parabola semănătorului, Isus continuă să vorbească mulțimilor prin intermediul mai multor imagini: grâul bun și neghina, bobul de muștar, aluatul din făină (cf. Mt 13,24-43).

Aceste trei scurte parabole au scopul de a aminti sosirea Împărăției lui Dumnezeu în istorie, acțiunea sa în viața oamenilor, modul în care crește, se extinde și transformă lumea din interior. Cu aceste relatări, Isus ne avertizează împotriva ispitei de a ne gândi la Dumnezeu ca la o figură puternică, care se impune cu forță, care ocupă spațiu pentru a domina, care sosește triumfător. Dimpotrivă, Dumnezeu favorizează micimea, semn al iubirii sale discrete, care ne lasă liberi să-l primim sau să-l respingem, care caută să-și croiască drum chiar și printre neghină, care acționează ascuns și invizibil ca cea mai mică sămânță dintre toate și crește în tăcere în aluat.

Fraților și surorilor, cu aceste parabole, Isus ne spune ceva important despre cum lucrează Dumnezeu în viața noastră și în istorie. Uneori așteptăm ceva dramatic; tânjim după un Dumnezeu care intervine de sus, dezrădăcinând imediat buruienile răului. Ne imaginăm un Dumnezeu puternic și puternic și, din păcate, ne conformăm și noi felul de a fi creștini și de a fi Biserică acestei imagini. În schimb, Împărăția lui Dumnezeu se răspândește chiar și printre buruieni și ne cere o privire capabilă să prindă binele care încolțește chiar și în întunericul răului, fără a judeca totul deodată. Vine ca cea mai mică dintre semințe și, prin urmare, cere răbdarea de a însoți procesele, recunoscându-l în micimea vieții de zi cu zi și în simplitatea vieții obișnuite. Crește invizibil ca drojdia în făină și, astfel, ne eliberează de descurajare și ne invită să avem încredere chiar și atunci când Dumnezeu pare absent. Căci, în realitate, El ne însoțește mereu și iubirea sa este mereu la lucru pentru noi.

Această cale a lui Dumnezeu trebuie să devină și modul în care noi, atât ca indivizi, cât și ca Biserică, locuim realitatea din jurul nostru. Suntem chemați să adoptăm un mod de viață evanghelic, fără a contracara pripit cu judecăți arogante, fără a ne impune cu putere și forță, fără a pierde credința în lucrarea lui Dumnezeu. Înseamnă – așa cum spunea odinioară cardinalul Ratzinger – să ne supunem logicii seminței, care nu este cea a succesului și a măreției, ci ne cere să ne facem mici și să slujim vieților oamenilor (cf. Discursul adresat Convenției Cateheților și Profesorilor de Religie, 10 decembrie 2000). În acest fel, noi înșine vom deveni ca o mică sămânță a Evangheliei care încolțește și ca un ferment de iubire care transformă aluatul lumii.

Să ne rugăm Preasfintei Maria, care a știut să primească sămânța Cuvântului în micime, ca să ne susțină pe drumul nostru și să mijlocească pentru noi.

______________

După Angelus

Iubiți fraţi şi surori!

În timp ce mă bucur de câteva zile de odihnă, vă reînnoiesc saluturile și recunoștința mea vouă tuturor, locuitorilor din Castel Gandolfo, și îi primesc cu bucurie pelerinii care sosesc din întreaga lume!

Continuăm să urmărim cu îngrijorare ceea ce se întâmplă în diferite țări sfâșiate de război și violență. Să nu-i uităm pe cei care suferă și mor din cauza conflictelor și să adăugăm și rugăciunile noastre constante la angajamentul nostru generos pentru pace.

Salut Comunitatea „Cenacolo di Madre Elvira”, reunită la Saluzzo pentru Sărbătoarea Vieții, Mișcarea „Familiilor Noi” din Mișcarea Focolarelor, reunită pentru Școala Internațională, studenții mexicani care participă la APRA Summer School și grupul Catholic Worldview Fellowship.

Adresez salutările mele tinerilor adulți, membri ai Regnum Christi, care participă la Cursul Internațional pentru Formatori. De asemenea, îi salut pe cei care participă la „Pelerinajul Leului”, însoțiți de monseniorul Anthony Percy, episcop auxiliar de Sydney, Australia.

Salut, de asemenea, familiile și copiii de la opera Surorilor de Caritate ale Adormirii Maicii Domnului de la Roma, tinerii din parohia „San Salvatore in Gerusalemme”, Grupul de Tineret din parohia „Sfântul Augustin” din Bovolenta și pelerinii de la Academia Liturgică din Rzeszów.

Vă doresc tuturor o duminică liniștită!

LEO PP. XIV

Traducere de pr. dr. Mihai Pătrașcu